Güncel YAKLAŞAN FAALİYET

YOL BİSİKLETİ 

Yol Bisikleti yarışları coşkusu 19.yüzyılın sonlarında başladı ve o günden bugüne büyümesini durdurmadı. Bazı büyük yarışlar on milyonlarca seyirciyi etrafına çeker ve bütün dünyadaki TV izleyicileri tarafından izlenir. 

Resmi olarak kaydedilmiş ilk yarış 31 Mayıs 1868’de Paris’te “Parc de Saint-Cloud”a kadar gerilere gider ve bu yarışı İngiliz bisikletçi James Moore kazanmıştı. 

İlk kentten kente yarış 7 Kasım 1869’da yapılmıştı: Paris – Rouen. Kazanan yine James Moore olmuştu, 123 kilometreyi 10 saat 25 dakikada tamamlamıştır. Organizatörlerin niyeti bisiklet sporunu teşvik etmekti ve bisikletin önemli mesafeleri katedebildiğini göstermekti.

Yol bisikleti, Olimpiyat Oyunları’nın 1896’daki ilk yapılışından beri olimpiyat programının parçası olagelmiştir. 

* ÜÇ ÇEŞİT YARIŞMA 

YOL YARIŞI (Olimpiyat programında) 

Bisikletçiler grup halinde hep birlikte start alırlar. Parkurlar değişik mesafelerde olur (UCI Dünya Şampiyonaları’nda Büyük Erkekler için yaklaşık 260 km). Yol yarışları birkaç farklı biçimde olurlar: bir noktadan başka bir noktaya tek-günlük yarışlar (örneğin Paris – Roubaix veya Tour of Flanders gibi) veya UCI Dünya Şampiyonaları gibi belirli bir parkur üzerinde çok-turlu yarışlar veya etaplı yarışlar (örneğin Fransa Turu, İtalya Turu veya İspanya Turu gibi). 

FERDİ SAATE KARŞI (Olimpiyat Programında)

Ferdi saate karşı yaklaşık 40-50 km civarında koşulur (UCI Dünya Şampiyonaları’nda ve Olimpiyat Oyunları’nda). Bisikletçiler bireysel olarak düzenli aralıklarla (1-2 dakika gibi) yola çıkarlar. Parkuru en hızlı zamanda tamamlayan yarışçı kazanır.
 
TAKIM SAATE KARŞI

Prensip ferdi saate karşı ile aynıdır fakat bu yarışta en az 2 bisikletçi ve en fazla on bisikletçiden oluşan takımlarla yarışılır. Takım saate karşı 2012’den itibaren UCI Yol Dünya Şampiyonaları programındadır (her takım 5 veya 6 bisikletçi). Belirli koşulları sağlayan bütün UCI Takımları katılabilir (UCI ProTakımlar, UCI Profesyonel Kıta Takımları, UCI Kıta Takımları, UCI Bayanlar Takımları).