Güncel YAKLAŞAN FAALİYET
Tour of Antalya üçüncüsü kez start alıyor...

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Tour of Antalya 20-23 Şubat tarihlerinde, Antalya’nın farklı rotalarında koşulacak. Dört etaplı, yeni seviye atlayan 2.1 kategorisindeki Tour of Antalya, tur kapsamında yapılacak Gran Fondo ve farkındalık sürüşüyle herkesi heyecanına ortak edecek.

Düzenlenmeye başladığı 2018 yılından beri Şubat’taki yerini koruyan ve Antalya’nın çeşitli bölgelerini ziyaret eden Tour of Antalya powered by AKRA, bu sene de Antalya’nın antik kentlerinden, doğal güzelliklerine uzanan dört farklı rotada koşulacak. 20-23 Şubat arasında düzenlenecek yarışta bu sene en önemli fark bir üst kategoride gerçekleştirilecek olması. İki sene boyunca UCI 2.2 kategorisinde yapılan yarış bu sene seviye atlayarak 2.1 kategorisine yükseldi. Bu sayede milli, continental ve pro takımların yanı sıra world tour takımları da Tour of Antalya’da boy gösterebilecek. Bu sene yarışa world tour takımı olarak Israel Start-Up Nation Takımı katılacak. 

Yarışta, bir world tour takımıyla beraber, beş pro, 21 kıta ve iki milli takım olmak üzere 23 ülkeden 29 takım ve 174 sporcu mücadele edecek. Türkiye’den Salcano Sakarya Continental ve Spor Toto Cycling takımları yarışa katılacaklar. Ayrıca Ahmet Örken’in pedal çevirdiği Team Sapura Cycling de Tour of Antalya’da mücadele edecek. 

Yarışın 149.2 kilometrelik ilk etabı, 20 Şubat’ta Antalya tarihi yat limanından saat 12.00’de start alacak ve Cumhuriyet Meydanında sona erecek. 

165.3 km’lik ikinci etap, Kemer Saat Kulesi’nden saat 12.00’de start alacak, Çamyuva ve Tekirova’dan geçerek, yine Cumhuriyet Meydanı’ndaki finişe ulaşacak.

Geçen sene yapılan Perge - Termessos etabına benzer bir şekilde iki tarihi kent arasında koşulacak olan 101.6 kilometrelik üçüncü etap, Aspendos – Termessos arasında koşulacak. 

Son olarak her sene olduğu gibi dördüncü etap, Side - Antalya Erdal İnönü Parkı arasında 136.8 km olarak düzenlenecek. 

Yarışın son günü olan 23 Şubat’ta bisiklet severlerin ve bisiklet kulüplerinin yoğun ilgi gösterdiği AKRA Gran Fondo Antalya, uzun ve kısa parkur olarak koşulacak. İki parkur da Eski Lara Caddesi, Erdal İnönü Parkı önünden başlayıp sona erecek. Uzun parkur 97 km, kısa parkur ise 61 km uzunluğunda ve iki parkur için de 1000 kişilik katılımcı sınırı var.

Ayrıca yine Tour of Antalya kapsamında bir farkındalık sürüşü de yapılacak. Yine yarışın son günü olan 23 Şubat Pazar günü bisiklet severler “Kadına karşı şiddete SON!” demek için saat 14.00’te TerraCity önünden başlayacak farkındalık sürüşüne katılacaklar.