Güncel YAKLAŞAN FAALİYET
Ekim ayında bisiklet

Ekim ayı bisiklet sporu açısından verimli geçen bir ay oldu. Yeni bir aya başladığımız bu günlerde Ekim ayından geriye kalan etkinliklere tekrar göz atmak istedik. 

- 4 - 6 Ekim tarihlerinde Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yer alan Levent Vadisin’de, Akçadağ 3. Uluslararası Doğa Sporları Festivali düzenlendi ve Türkiye Bisiklet Federasyonu Dar Bölge Yarışmaları kapsamında Dağ Bisikleti Yarışları gerçekleştirildi. 

- 12 - 13 Ekim tarihlerinde Edirne ve Kırklareli’de Fatih Sultan Mehmet Yarışları düzenlendi. Tek günlük yarışların ilki Edirne - Uzunköprü - Edirne arasında, ikincisi Edirne - Havsa - Babaeski - Lüleburgaz - Kaynarca - Kırklareli arasında düzenlendi. Yarışlara altı ülkeden 11 takım katıldı. Fatih Sultan Mehmet Edirne Yarışı’nı Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan, Kırklareli Yarışı’nı ise yine milli takımımızdan Ahmet Örken kazandı. 

- 12 Ekim’in bir başka etkinliği 19. Geleneksel Balıkesir Karesi Belediyesi Adnan Menderes Amatör Bisiklet Yarışları oldu. Yarışlar farklı yaş gruplarından 150 yakın sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.

- 13 Ekim tarihinde Rize, Güneysu Uluslararası MTB Dağ Bisikleti Yarışları’na ev sahipliği yaptı. 1800 takımdaki rakımlı Handüzü yaylasında gerçekleşen Güneysu Uluslararası MTB Dağ Bisikleti yarışları yedi ülkeden 150 sporcunun katılımıyla gerçekleşti.

- 7-18 Ekim tarihleri arasında Muğla’da yapılan 1. Kademe Yardımcı Antrenörlük Kursu 25 kişinin katılımıyla başarı ile tamamlandı.

- 17 - 20 Ekim tarihleri arasında, Dağ Bisikleti Kadın Milli Takımımız Yunanistan’ın Kos adasında düzenlenen Kos Island MTB S-1 Yarışı’na katıldı.

- 18 Ekim’de Trakya Üniversitesi Bisiklet Topluluğu ve Arda Bisiklet Derneği Edirne’de ’Tarih, Kültür Gastronomi ve İnanç Bisiklet Turu’ düzenledi. Şehrin bisiklet rotalarını tanıtmak amacıyla yapılan 20 kilometrelik turda dikkatleri en çok çift kişilik bisikletlerin (tandem) arka selesinde yer alan müzisyenler çekti.

20 Ekim’de Manisa Yunusemre Belediyesi tarafından bu sene ikincisi düzenlenen Uluslararası Dağ Bisikleti Maratonu 8 kategoride 100’ü aşkın sporcunun katılımıyla gerçekleşti. 

20 Ekim’in diğer bir organizasyonu ise, Edirne’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 96. yılı dolayısıyla düzenlenen 11. Cumhuriyet Kupası Bisiklet Yol Yarışı oldu. Yarışta Türkiye’nin yanı sıra 11 ülkeden 550 sporcunun pedal çevirdi. 

- 20 Ekim’de Antalya Kepez’de de pedallar çevrildi. Kepez Belediyesi tarafından bu yıl 6. düzenlenen 120 Dakika Dağ Bisikleti Yarışları, Park Funtastic’te gerçekleşti. Yarışta 150’ye yakın bisikletçi pedal çevirdi.

- 25-27 Ekim tarihleri arasında 150 bisikletçi Mersin Caretta Bisiklet Festivali’nde pedal çevirdi. Organizasyon hem deniz kaplumbağalarının yaşamına hem de bisiklet kültürüne dikkat çekmek için yapıldı.

- 26 Ekim’de Dağ Bisikleti Kadın Milli Takımımız, Romanya’nın Bükreş şehrinde düzenlenen Bucharest MTB Yarışı’nda mücadele etti. Ayrıca Lassa Cycling takımı adına yarışan Samet Bulut, Bucharest MTB Yarışı’nda Genç Erkekler kategorisinde birinci olurken yine aynı takımdan Abdülkadir Kelleci, Elit Erkekler kategorisinde ikinci olarak podyumda yer aldı.

26 - 27 Ekim tarihlerinde düzenlenen Türkiye Şampiyonası 4. Etap Puanlı Yol Yarışları altı farklı kategoride yapıldı. 26 Ekim’de yol yarışları, 27 Ekim’de kriteryum yarışları gerçekleştirildi. Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen yarışların, bu sezon için sonuncusu da gerçekleşmiş oldu. 

27 Ekim tarihinde, Hatay’ın Altınözü ilçesinde 3. Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışı düzenlendi.

- 27 Ekim’de Bursa İnegöl’de 10 ayrı kategoride 72 yarışmacının mücadele ettiği Dostum MTB Cup düzenlendi. 

Cumhuriyetimizin 96’ncı yıldönümü  törenlerle coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında bisiklet severler Bornova, Ordu, İskenderun gibi, ülkenin dört bir yanında pedal çevirdi.

28 Ekim’de başlayan ve 2 Kasım’a kadar devam edecek ayın son etkinliği ise, Gaziantep’in ev sahipliğini yaptığı, Dünya İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası, 13 ülkeden 138 sporcunun katılımıyla gerçekleşiyor. 

Ayrıca 56. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun yapılacağı tarih ve etap sayısı da Ekim ayında açıklandı. Tour of Turkey gelecek yıl 12 - 19 Nisan 2020 tarihlerinde koşulacak.