Güncel YAKLAŞAN FAALİYET
Başkanımız Erol Küçükbakırcı’nın Klasspor TV’nin konuğu oldu…

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, internet üzerinden yayın yapan, Klasspor Tv’nin karantina sohbetleri programı Tandem-i’ye konuk oldu.

Bülent Atlas tarafından hazırlanan programına katılan Başkan Küçükbakırcı, 
“Evde kalmanın en olumlu yanı saatinde spor yapabiliyorum. Biz de “Evde Kal” sloganının içerisindeyiz. Evdeki kondisyon bisikletimle, bir spor kanalı izleyerek günde en az bir saat egzersiz yapabiliyorum.” diyerek evde kalmanın önemine vurgu yaptı.

Erol Küçükbakırcı kendi sporcu geçmişini de anlattı. “Ben 1969-1980 arası üç farklı dönemde yarıştım. Benden önceki, benim dönem ve benden sonraki ekiplerle yarıştım. Ben iki Fransa Turu, üç Akdeniz Oyunları’na katıldım. İki olimpiyat koştum ve üçüncü olimpiyatlara Afganistan’dan dolayı Rusya’yı ülkemiz boykot etti ve katılmadım. Son olimpiyatı koşamayınca, spora ayırdığım süreyi tamamladım diyerek 12 yılı doldurup bıraktım.”

“Yönetimde olduğumuzdan beri, geleceğe ışık tutabilmek için bu üç buçuk yılda iyi hizmetler verdiğimize inanıyorum. 85 sporcuyla aldığımız Bisiklet Federasyonu’nun şimdi 4600’e yakın lisanslı sporcusu var. Sadece Türkiye Şampiyonası’nda 900’ü aşkın lisanslı sporcu yarış koşmaya geliyor. Bisiklet sporu yarış koşarak, ulusal mücadelelerle kendi temposunu yükselterek devam edebilir. Sayımızı artırarak, heyecanımızı, mücadelemizi artırarak başarıya doğru gidiyoruz. Yönetimimiz de bunun bilincinde. Gençlerden olumlu başarılar almaya başladık. Bizim hedefimiz şu ki Fransa Bisiklet Turu’nda yarış koşabilecek, dünya şampiyonasını ön sıralarda bitirecek bir Türk sporcusunu yetiştirmek. Bundan dolayı antrenörlerimizin eğitimlerine önem veriyoruz. UCI’a antrenörlerimizin onların kurslarında yeniden eğitim alabilmeleri için müracat ettik. Kabul gördü. Antrenörlerimiz ingilizce gelişimlerini tamamlamalarının ardından başlayacaklar. Yeterli altyapıyı oluşturursak her ilden bir antrenör ve mekanisyen çıkabiliriz. Böylece başarılı sporcu sayımızı arttırmayı hedefliyoruz.”

“Benim yarıştığım dönemlerden sonra, spora heyecan duymayan insanlar görev yapıyordu ve spor geriye gidiyordu. Göreve gelmenin ardından bu durum değişsin diye antrenör, mekanisyen ve hakemlik seminerleri, eğitimleri düzenledik. Bizim dönemden sporun içinde olan insanları sisteme dahil ettim. İŞKUR üzerinden yapılacak görevlendirmelerle her ile bir antrenör verebilirsek gelecekte çok iyi olacak. Bu konular ihmal edilmiş ve geride kalmış. Bizim amacımız ülkemizde ayak basmadığımız yerin kalmaması. Biz yıllık ortalama 90 civarı faaliyet yapıyoruz. Bir yıllık faaliyetimiz 16 yıllık federasyonların faaliyet sayısına eşit. Biz üç yıldır görevdeyiz 48 yıllık faaliyet yaptık. Aynı imkanlarla, daha ekonomik ve iyi şartlarla faaliyetler yaptık. Biz bu sporu seven, bilen ve destek verenlerle götürüyoruz.”

“Bu sene de 90’a yakın 60’ı ulusal faaliyetimiz vardı. Koronavirüs salgını inşallah biterse, takvimimize devam etmek istiyoruz. Organizasyonları 5 Haziran sonrasına erteledik. Salgın biterse Ekim sonuna kadar dolu dolu götüreceğimize inanıyoruz. Bununla ilgili de yeni programlar yapıyoruz.” 

Olimpiyatların ertelenmesi konusunda da konuşan Başkan Küçükbakırcı, “Olimpiyatların ertelenmesi form seviyesi yüksek olan sporcular için bir dezavantaj oldu ama hazırlığı olmayanlar için de avantaj oldu. Bir sporcunun hayali olimpiyatlara katılmaktır. Bunu da hayra yorarak seneye katılacaklara da başarılar dileyelim.” dedi. Yol bisikletinde iki kotamız bulunduğunu ve dağ bisikletinde de iki kotaya çok yakın olduğumuzu belirten Küçükbakırcı, salgın sonrasında bunun netleşebileceğini söyledi.

“Uluslararası yarışlarımızı bisiklet turizminin ülkemizde gelişmesini amaçladığımız için yapıyoruz. Bisiklet  üreticileri bizim dönemle beraber satışlarının yüzde 50 artığını söylüyorlar. Bunlara da vesile olabiliyoruz. Bisiklet bir ulaşım, sağlık, spor aracı. İnsanın doğumundan yaşamının sonuna kadar ara vermeden yapabileceği tek spor. Üzülerek söylüyorum ki eskiden bisiklet haberleri medyada daha fazla yer bulabiliyordu. 1970-75 arasından gazetelerin arka spor sayfalarının üst yarısında bisiklet, halter, güreş, atletizm haberleri olurdu. 75-80 arasında alt yarıya indik, 90’larda kayboldu ve 2000’lerde tamamen silindik. Ama çok daha fazla destek verilen futbolda neredeyiz? Çıkmaz sokaktayız. Başka ülkeler oyuncu ihraç edebilirken biz sadece ithal ediyoruz futbolda. Demek ki bir trenin makas değiştirmesi gibi yönümüzü değiştirmeliyiz. Karate, güreş, halter nerede başarılıysak buralara ağırlık vermek lazım.”

“1952 yılında beri ülkemize bir veledrom yapılmamış. Bakan Bey’in de talimatlarıyla veledromun hazırlıklarının sonuna geldik araya virüs salgını girdi. Veledromun yapıldığı andan itibaren olimpiyatlarda madalya getirmeye başlarız bisiklet olarak. Biz veledromda çok kuvvetliyiz. Ülke insanımızın yapısı patlama gücü gereken yarışlara daha uygun. İlk Veledrom Konya’ya yapılacak. Antalya, Sakarya, Bursa için planlar var. İhale sürecine girecekken virüs çıktı. Ama sonrasında uluslararası yarışmalar, olimpiyat koşulabilecek seviyede bir veledrom Konya’ya kazandırılacak. Veledromu aynı anda 8-10 takım kiralayabilecek. O zaman bisikletin mi yoksa futbolun mu seyircisinin olduğu belli olacak. İnşallah devletimizin desteğiyle tamamlayacağız. Bir de yanında eğitim merkezi olacak sporcular konaklayıp kamp yapabilecek.”

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun rotası ve yaşanan değişiklikler hakkında da konuşan Erol Küçükbakırcı, “Türkiye Bisiklet Turu tek bir rotanın turu değil. Daha önce de söylediğim gibi biz ayak basılmayacak yer kalmayacak diyoruz. Her bölge bize neden Cumhurbaşkanlığı Turu bize gelmiyor diye soruyor. Bu gibi talepler o kadar yüksek ki. Biz istiyoruz ki ülkemizin her tarafını tanıtalım. Son yıl Marmara tarafında yaptık ve gördük ki Marmara bisiklet turuna susamış. Türkiye Turu’nu altyapı müsait olsa, istiyoruz ki Gürcistan’dan başlatalım, Ankara’da bitirelim. Ama bazı noktalarda, altyapı bunu bunu kurtarmıyor. Bin kişilik bir ekiple gidiliyor çünkü. Bu yüzden altyapının, konaklamanın kurtardığı yerlere gidebiliyoruz. Yoksa biz Kars’tan da başlamak, Mezopotamya etrafında dönmek de istiyoruz ama altyapı kurtarmıyor. Cumhurbaşkanlığı Turu kurtarmasa da, başka ciddi yarışlar yapıyoruz o bölgelerde. Mezopotamya Turu yapıyoruz, Şırnak’a kadar yarışları uzandırıyoruz, Ege’nin, İç Anadolu’nun, Karadeniz’in bölgelerine gidiyoruz. Ayak basmadığımız birkaç il varsa da onları da yakın zamanda çözeceğiz.” 

Başkan Erol Küçükbakırcı, “Federasyondaki arkadaşlarımın son derece yetenekli ve başarılı. Beraber güzel bir hava tutturduk. Hizmet etmeye, bisiklet sporuna ışık tutmaya devam ediyoruz. Bisikletçilerin, dertlerine sorunlarına derman olmaya çalışıyoruz. İnşallah hep birlikte daha çok başarıya ulaşacağımız günler yakın diye düşünüyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.