Güncel YAKLAŞAN FAALİYET
"1 yılda 16 yıllık faaliyet yaptık"

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, 2019 yılı değerlendirmesi için basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yönetim kurulu üyelerimiz Tevfik Erdoğdu ve Mehmet Oğuz’un da katıldığı toplantı Cumhurbaşkanlığı Turu’nu tüm Türkiye’ye götürmek istediklerini ifade eden Erol Küçükbakırcı, “Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tek bir rotada gidip geliyordu. Biz Konya’ya bisiklet turunu getirdik. Getirirken de Konya’nın içine bu durumu kanıksattık, her tarafı dolaştık. Televizyondan dünyada yaklaşık 700 milyon konuta girmiş. Bu yapıyı homojen hale getirmek istedik. Ülkemizin her tarafına Cumhurbaşkanlığı Turu’nu taşıyacağız. Konya rotasından sonra Tekirdağ - Marmara turunu da yaptık. Bu sene 5 tane rota var, önümüzdeki hafta açıklanacak. Birincisi Efes’ten başlayıp İzmir, Edremit, Balıkesir, Bursa, Tekirdağ, İstanbul var. Bunlarla ilgili 4 rota üzerinde çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.


Göreve geldiklerinden bu yana önemli projeleri hayata geçirdiklerini aktaran Küçükbakırcı, şunları kaydetti:
"Federasyonu teslim aldığımız gün, 85 sporcumuz vardı. Bizim koştuğumuz yıllarda ise Konya’daki sporcu sayısı 120 civarındaydı. Son 20 yıl maalesef sporu sevmeyen kimselerin elindeydi bisiklet sporu. Öncelikli işimiz sayıyı artırmadan önce kendi insanlarımızı eğitmeye başladık. Çalıştay yaptık 135 hoca katıldı. Bunlar ne hocası diye sordum. 3 yıl spor yapmış antrenör sertifikası almış hoca. Ön grupta bitirmiş mi yok. Ulusal takımlarda başarısı var mı? Yok.Tabi ilk işimiz bunları eğitmek oldu. Netice itibariyle büyüklerde 85 sporcumuz var. Lisanslı sporcumuz ise bine ulaştı. Hedefimiz olan 5 bin lisanslı sporcu sayısına ise en geç 1,5 yıl içerisinde ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.


“1 yılda 16 yıllık faaliyet yaptık”
Türkiye’de adım atılmadık yer bırakmayacaklarını belirten Erol Küçükbakırcı, doğudan bisiklete binmeye başladıklarını söyledi. Geçmişte 1 yılda 16 yıllık faaliyet yaptıklarını anlatan Küçükbakırcı, “3 yıldır buradayız 48 yıl. Yılda 89-90 faaliyet, bu da haftada 2 defa demek. Bunların yaklaşık 30 tanesi uluslararası. Bu sene 50 tane uluslararası yapacağız Türkiye’de. Konya bunlardan nasibini alacak, Uluslararası Mevlana Turu’nu burada yapacağız, Dağ Bisiklet Balkan Şampiyonası’nı burada yapacağız. Dağ Bisikleti MTB Şampiyonası’nı burada yapacağız” diye konuştu.

İki şehirde veledromları ön palana çıkartacaklarını hatırlatan Küçükbakırcı, her geçen gün trafik yoğunluğundan ve can güvenliğinden dolayı bisiklete binen sayısının azaldığını, bisiklet yollarının artırılması için AR-GE çalışmalarının artırılacağını sözlerine ekledi.