Logo

Son Güncelleme:29.12.2015

19.12.2015 DAĞ BİSİKLETİ TEKNİK KURUL KARARI

Türkiye Bisiklet Federasyonu

Dağ Bisikleti Teknik Kurul Toplantısı

 

 

  1. Özel Yarış Yönetmeliği. (Ek-3)
    1. Özel sektörden ve yerel yönetimlerden gelen yarış organizasyonu taleplerinin karşılanabilmesi için yönetmelik oluşturuldu.
  2. Dağ Bisikleti Teknik Kurulu Yönergesi (Ek-4)
    1. Dağ Bisikleti Teknik Kurulunun görev ve sorumlulukları ve yarışlarda Teknik Delege kavramı yönergesi oluşturuldu.
  3. Milli Takımlar Talimatı oluşturuldu. (Ek-5)
  4. 2016 Takvimi
    1. Türkiye tarafından organize edilecek yarışlara Teknik Delege görevlendirmesi yapıldı. (Ek-1)
    2. 2016 Takvimi oluşturuldu. (Ek-2)
      1. Kamplar belirlendi.
    3. Milli takım seviyesinde temsil edilmek üzere, Yurtdışı takvimi için yarışlar seçildi.
    4. Master kategori düzenlemeleri
      1. Yaş kategorisi 30 yaş ve üstüdür.
      2. Türkiye Bisiklet Federasyonu takvimindeki UCI yarışlarına katılacak Master kategori sporcuları katılım ücreti olarak 30 lira ödemesi kararlaştırılmıştır. Ödeme yöntemi Genel Sekreterlik tarafından belirlenmelidir.
    5. Milli Takım sporcuları için bisiklet, yedek parça, ekipman ve giyim malzemesi talebi.
      1. Bisiklet ve yedek parça
        1. Elit seviye (3 bisiklet)
          1. Shimano XTR yada SRAM XX1 seviyesi
        2. Genç seviye (5 bisiklet)
          1. Shimano XT yada SRAM XO1 seviyesi
  • Yıldız seviye (10 bisiklet)
    1. Shimano Deore yada SRAM eşiti.
  1. Giyim
    1. Milli takım formaları
    2. Milli takım eşofmanları
  • Spor ayakkabı
  1. Bisiklet ayakkabısı
  2. Kask
  1. Teknik malzeme
    1. Garmin nabız/GPS ölçüm cihazı
    2. Telsiz sistemi
  2. Diğer malzeme
    1. Soğutucu, tekerlekli box
    2. Su matarası (uygun kalitede)
  • Takım çadırı
  1. Roller (ve rollera uygun jant seti-lastik)
  2. Mekanisyen tamir alet ve bakım seti
  1. Antrenman tekniği geliştirme malzemeleri (yaş grupları için)
  1. Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılacak bisiklet kursu için modül hazırlandı
  2. Diğer disiplinlerin uygulanması için takvimde belirtilen yarışmalar organize edilecektir.
    1. Maraton
      1. Düzce’de ülke şampiyonu düzenlenmesi
    2. BMX
      1. Alanya yarışı öncesi BMX yarış düzenlenmesi
    3. DownHill
      1. Erciyes dağında parkur oluşturulması ve yarış organizasyonu
      2. Erzurumda parkur oluşturulması ve yarış organizasyonu
    4. Eliminatör
      1. Yalova’da ülke şampiyonası
      2. Kapadokya ve Arnavutköy’de yarış organizasyonu
    5. 4X
      1. Özel parkur gerekmektedir. Bir sene daha beklenecek.
    6. Cyclocross
      1. Kış döneminde en az bir yarış organizasyonu için yer belirlenmek üzere karar alındı.
    7. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından gösterilen kalıcı tesis ve parkur çalışmalarının desteklenmesi
      1. Resmi olarak Genel Sekreterliğin üniversitelerle yazışması gerekmektedir. Üniversiteler bilgi olarak desteklenirse bisiklete ait sabit parkurlar oluşturulacak, tesislerden yaralanılacak ve eğitim ile antrenman için kullanılabilecektir.
      2. Bu görüşmelerin yapılması için kurulumuzdan Aziz Sırnaç görevlendirilmiştir.
    8. Geçmiş sezonlarda alınan görevlerler sonucu geç ödenen harcırahlar, görevlilerin kişisel bütçesinde yük oluşturabilmektedir. Yarışta parkur hazırlama görevini yapanlar ve yurtiçi-yutdışı kamp ve yarışmalarda görev yapan, antrenör, mekanisyen, masör ve diğer teknik ekibin harcırahlarının gününde yatırılması ve mümkünse avans verilmesini talep ederiz.
    9. Hakemler
      1. Yapılacak yıllık Hakem Seminerinde yeni kuralları göstermek ve yeni disiplinleri anlatmak üzere görevlendirme talebimiz vardır.
      2. Dağ bisikleti aday hakem kursu açılması gerekmektedir.
    10. İnternet kayıtları
      1. Gelecek sezon, 2016 dağ bisikleti yarış kayıtlarının online hale getirilmesi gerekmektedir.
    11. UCI ödülü verilmesi:
      1. Teknik kurulumuza gelen sorulardan biri de tur yiyenlere UCI ödülü verilip verilmeyeceğidir. UCI kurallarına göre:
        1. UCI ödülü verilir:
          1. Yarışı bitirenler
          2. Yarışı tur yiyerek bitirenler
        2. UCI ödülü verilmez:
          1. Yarışa başlamamış
          2. Yarışı bitirmemiş/terk etmiş
        3. Yaş kategorileri
          1. Kategoriler yarışma talimatında belirtildiği gibi açılır. Bu madde yarışma talimatına eklenmelidir.
            1. Açılacağı duyurulmuş kategoriler 1 kişi katılsa dahi start alır, alt veya üst kategoriler ile birleştirilemez, birleştirilmesi UCI kurallarına aykırıdır.
            2. Açılan kategoride eğer bitiren 4 kişi veya daha az ise, tüm bitirenler harcırah alır.
  • Açılan kategoride bitiren 5 kişi ise 4’ü harcırah alır
  1. Açılan kategoride bitirenler 6 kişi yada fazla ise %65 kuralı uygulanır.
  1. Yaş kategorilerinin açılması için, yarışın büyüklüğü, daha önceki yıllardaki katılım ve okul/sınav takvimine uygunluğu gözetilmelidir.
  1. Türkiye Şampiyonası
    1. Şampiyona öncesinde kendi kategorilerinde yapılan yarışların en az 2’sine katılan sporcular, Türkiye Şampiyonası’na katılabilirler. Bu kural:
      1. Türkiye şampiyonası dışındaki yarışlara ilgiyi arttırmak
      2. Türkiye şampiyonasına sporcuların arazi deneyimi ile gelmiş olmasını sağlamak için düzenlenmiştir.
    2. Türkiye Genel Klasmanı
      1. Milli takımlar talimatında bulunan puantaj kullanılarak Genel Klasman şampiyonları sezonun son yarışında ilan edilecek ve ödüller verilecektir. Ek 3
    3. Okul Sporları koordinatörü Kamil Alev ve Yunus Yetkin olarak belirlendi.
    4. Pasaport
      1. Milli sporcu ve yöneticilere verilen Hizmet Pasaportu masrafları hamili tarafından ödenmektedir. Pasaport harçlarının görevlendirmeyi yapan Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından yapılması uygundur.
      2. Uzun dönem görev yapan yöneticilerin ve milli takımda olan sporcuların uzun sureli görevlendirme ile daha uzun sureli pasaport alınması uygundur.

 

Ek 1 – 2016 Teknik Delege Görevlendirme

Disiplin   Tarih Yarışma ismi Yeri     Görevli
XCO 5.03.2016 6.03.2016 Adana MTB Cup Adana 2 UCI Gürol Çaydaş
XCO 19.03.2016 20.03.2016 Salcano Izmir MTB Cup Izmir 1 UCI Temuçin Garzan
XCO 2.04.2016 3.04.2016 Salcano Polonezköy MTB Cup Polonezköy / istanbul 1 UCI Gazi Bilir
XCO 23.04.2016 24.04.2016 Salcano Trabzon MTB Cup Trabzon 2 UCI Temuçin Garzan
XCO 15.05.2016 15.05.2016 Sakarya MTB Cup Sakarya 1 UCI Aziz Sırnaç
XCO 28.05.2016 29.05.2016 Salcano Gaziantep MTP Cup Gaziantep 2 UCI Yunus Yetkin
XCO 11.06.2016 12.06.2016 Çamlıdere MTB Cup Ankara / Çamlıdere 3 UCI Ali Yılmaz
Downhill 25.06.2015 Xanadu Downhill Cup Erzurum Palandöken / Erzurum Ulusal Kamil Alev
XCO 25.06.2016 26.06.2016 Xanadu MTB Cup Erzurum Palandöken / Erzurum 1 UCI Kamil Alev
Eliminatör 23.07.2016 Eliminatör Türkiye Şampiyonası Yalova CN Ulusal Kamil Alev ve Aziz Sırnaç
XCO 23.07.2016 24.07.2016 Dağ Bisiklet Türkiye Şampiyonası Yalova CN Ulusal Kamil Alev ve Aziz Sırnaç
Maraton 31.07.2015 Maraton Türkiye Şampiyonası Düzce CN Ulusal Gürol Çaydaş ve Ali Yılmaz
XCO 6.08.2016 7.08.2016 Yenice mtb Cup Yenice / karabük 2 UCI Kamil Alev
Downhill 3.09.2015 Downhill Türkiye Şampiyonası Kayseri-Erciyes Ulusal Gürol Çaydaş
XCO 4.09.2015 Erciyes Cup Kayseri-Erciyes Ulusal Gürol Çaydaş
Eliminatör 7.09.2016 Salcano Cappadocia Eliminatör Cup Urgup / Nevsehir Ulusal Gürol Çaydaş
XCO 7.09.2016 11.09.2016 Salcano Cappadocia stage race Urgup / Nevsehir S1 UCI Gürol Çaydaş
Eliminatör 16.09.2016 Salcano Eliminatör Cup Arnavutköy / istanbul Ulusal Gazi Bilir
XCO 16.09.2016 18.09.2016 Salcano MTB Cup Arnavutköy / istanbul HC UCI Gazi Bilir
BMX-Cross 30.09.2016 Alanya BMX-Cross Cup Alanya / Antalya Ulusal Yunus Yetkin
XCO 1.10.2016 2.10.2016 Alanya MTB Cup Alanya / Antalya 1 UCI Yunus Yetkin

 

 

Ek 2 – Kamp ve yurtdışı yarışlar

Tarih   İsim Yer Sınıf Ülke
25.01.2016 5.02.2016 Kamp Elit-U23-Genç Erkek-Bayan Belirlenecek Kamp
25.01.2016 5.02.2016 Kamp Yıldızlar Kız-Erkek Alanya / Antalya Kamp
6.02.2016 6.02.2016 Hellas – Salamina Island MTB XCO Salamina Island 1 GRE Elit takım
7.02.2016 7.02.2016 Hellas – Salamina Island MTB XCO Salamina Island 1 GRE Elit takım
12.02.2016 14.02.2016 Hellas – Salamina Island MTB Staqe Race Salamina Island S1 GRE Elit takım
19.02.2016 21.02.2016 Hellas – Salamina Island MTB XCO Salamina Island S2 GRE Elit takım
5.03.2016 6.03.2016 Adana MTB Cup Adana 2 TUR
19.03.2016 20.03.2016 Salcano Izmir MTB Cup Izmir 1 TUR
24.03.2016 24.03.2016 Salcano MTB Cup – China Town Novi Sad 3 SRB Elit takım
25.03.2016 27.03.2016 Salcano MTB Cup – Vojvodina Novi Sad S1 SRB Elit takım
31.03.2016 31.03.2016 Salcano MTB Cup – Collage Race Novi Sad 3 SRB Elit takım
1.04.2016 3.04.2016 Salcano MTB Cup – Novi Sad Novi Sad S2 SRB Elit takım
2.04.2016 3.04.2016 Salcano Polonezköy MTB Cup Polonezköy / istanbul 1 TUR
16.04.2016 18.04.2016 Lamia XCO Challenge Lamia S2 GRE Tüm takım
23.04.2016 24.04.2016 Salcano Trabzon MTB Cup Trabzon 2 TUR
5.05.2016 8.05.2016 European Mountain Bike Continental Championships – XCO-XCE–XCR Jönköping, Huskvarna CC SWE Tüm takım
15.05.2016 15.05.2016 Sakarya MTB Cup Sakarya 1 TUR
21.05.2016 22.05.2016 Junior event – UCI Junior Series XCO Albstadt N/A GER Genç takım
28.05.2016 29.05.2016 Salcano Gaziantep MTP Cup Gaziantep 2 TUR
11.06.2016 12.06.2016 Çamlıdere MTB Cup Ankara / Çamlıdere 3 TUR
25.06.2016 26.06.2016 Xanadu MTB Cup Erzurum Palandöken / Erzurum 1 TUR
28.06.2016 3.07.2016 UCI MTB WORLD CHAMPIONSHIPS – XCO/XCE/XCR Nove Mesto na Morave CM CZE Tüm takım
23.07.2016 24.07.2016 Turkish National Championships Yalova CN TUR
6.08.2016 7.08.2016 Yenice mtb Cup Yenice / karabük 2 TUR
15.08.2016 19.08.2016 Avrupa Yıldızlar Şampiyonası Graz AUS Yıldız takım
7.09.2016 11.09.2016 Salcano Cappadocia stage race Urgup / Nevsehir S1 TUR
16.09.2016 18.09.2016 Salcano MTB Cup Arnavutköy / istanbul HC TUR
24.09.2016 25.09.2016 Champion-Race Azerbaijan Baku HC AZE Tüm takım
1.10.2016 2.10.2016 Alanya MTB Cup Alanya / Antalya 1 TUR