Logo

54.CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU 09 – 14 EKİM 2018


14.10.2018 Bursa-İstanbul Etabı


54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 164 kilometrelik final etabıyla bugün tarihi yarım ada İstanbul’da son buldu. Bursa-İstanbul etabında Sam Bennet birinci, Eduard Prades ikinci ve Jean Pierre Drucker üçüncü oldu. Bireysel Genel Klasmanı euskadi_murias takımından Eduard Prades kazandı. En İyi Sprinter borahansgrohe’dan Sam Bennet’ın olurken, En İyi Tırmanışçı kategorisinde kırmızı mayoyu bahrain_merida takımından Grage Bole kazandı. Türkiye Güzellikleri Prim Lideri ise Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan oldu.

 


13.10.2018 Selçuk-Maniasa Etabı


Selçuk-Manisa etabının bitiş çizgisini Alvaro Jose Hodeg Chagui birincilikle, John Degenkolb ikincilikle ve Nathan Haas üçüncülükle tamamladı. En iyi Tırmanışçı formasının sahibi Aldemar Ortega Reyes, Türkiye Güzellikleri Prim Lideri formasının sahibi Onur Balkan, En iyi Sprinter Sam Bennett ve Klasman Lideri formasının sahibi ise Alexey Lutsenko oldu.

 


12.10.2018 Marmaris – Selçuk Etabı


Marmaris-Selçuk etabının bitiş çizgisini Alexey Lutsenko birincilikle, Diego Ulissi ikincilikle ve Eduardo Prades üçüncülükle tamamladı. En iyi Tırmanışçı formasının sahibi Aldemar Ortega Reyes, Türkiye Güzellikleri Prim Lideri formasının sahibi Onur Balkan, En iyi Sprinter Sam Bennett ve Klasman Lideri formasının sahibi ise Alexey Lutsenko oldu. 

 


11.10.2018 Fethiye – Marmaris Etabı


Fethiye-Marmaris etabının bitiş çizgisini Sam Bennett birincilikle, Maximiliano Richeze ikincilikle ve John Degenkolb üçüncülükle tamamladı. En iyi Tırmanışçı formasının sahibi Benat Txoperena, Türkiye Güzellikleri Prim Lideri formasının sahibi Onur Balkan, En iyi Sprinter ve Klasman Lideri formasının sahibi ise Sam Bennett oldu. 

 


10.10.2018 Alanya – Antalya Etabı


Alanya-Antalya etabının bitiş çizgisini Sam Bennett birincilikle, Alvaro Jose Hodeg Chagui ikincilikle ve Simone Consonni üçüncülükle tamamladı. En iyi Tırmanışçı formasının sahibi Benat Txoperena, Türkiye Güzellikleri Prim Lideri formasının sahibi Onur Balkan, En iyi Sprinter ve Klasman Lideri formasının sahibi ise Sam Bennett oldu. 


09.10.2018 Konya – Konya Etabı


Konya-Konya etabının bitiş çizgisini Maximiliano Richeze birincilikle, Sam Bennett ikincilikle ve Jean Pierre Drucker üçüncülükle tamamladı.En iyi Tırmanışçı formasının sahibi Benat Txoperena, Türkiye Güzellikleri Prim Lideri formasının sahibi Onur Balkan, En iyi Sprinter ve Klasman Lideri formasının sahibi ise Maximiliano Richeze oldu.

 

 


08.10.2018 TAKIM TANITIM TOPLANTISI KONYA


 


08.10.2018 BASIN TOPLANTISI KONYATürkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘’Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’’ 1963 yılında “Marmara Turu” adıyla başlamış; ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştır.

Tur 54. yılında, 09 – 14 Ekim 2018 tarihleri arasında 6 etapta düzenlenecektir.

World Tour kategorisine yükselen dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, 2018 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olacaktır. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2008 yılından bu güne kadar olduğu gibi bu sene de başta Eurosport olmak üzere 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşmaktadır.


LİDER FORMALARI

 

 

 

 

 

 


  • Genel Klasman Lider

Mavinin bir tonu olan ve Türk kültüründe genellikle “gök” rengi olarak ifade edilen turkuaz; özgürlügü, sonsuzlugu, göğün ve evrenin gücünü, bilgeliği, geniş gönüllü ve açık düsünceli olmayı simgeler.
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin kıyılarına da rengini veren Turkuaz, Cumhurbaşkanlıgı Türkiye Bisiklet Turu’nun karakteristik rengi olarak lider mayosuna da rengini veriyor.

 

 

 

 

 


 

  • En İyi Sprinter

Canlı kökünden türeyen yesil renk Türkiye coğrafyasının bolluk ve bereket sunan ovalarını ifade eder. Düzlük kesimlere konumlandırılmış sprint kapılarını önde geçerek en çok puanı toplayan en güçlü sprinter yeşil  mayoyu  sırtına geçirmeye hak kazanacak.

 

 

 

 


 

 

 

  • En İyi Tırmanışçı

Türk Bayrağı’na da rengini veren ve milli rengimiz kırmızı tarih boyunca medeniyetlerin güçlü duygularını yansıtmıştır. Zorlu mücadelelerin ardından zirve tırmanışlarını basarıyla tamamlayan sporcular bu güçlü renkteki forma ile kürsünün basamaklarını tırmanacak.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

  • Türkiye Güzellikleri Prim Lideri

Türk kültüründe beyaz renk cennetin rengi olarak ululuk ve bilgelik anlamlarını taşır. Türkiye’nin göz kamaştıran dogal güzellikleri ile cennet vatan göndermesine vurgu yapan beyaz mayo, her etap sonunda Türkiye Güzellikleri prim kapılarını en önde geçen liderin üzerinde kürsüye taşınacak.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

KUPA

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda, zafere giden yolu ilk sırada tamamlayacak sporculara verilecek final kupası,  yarışmanın temellerini oluşturan somut  imgeler ile şeklini alırken, taşıdığı anlam ile de yarışmanın ruhuna vurgu yapıyor. 

Kupanın genel formu; bisiklet sporuna gönül vermiş, gücünü çevirdiği pedallardan alarak, kendini galibiyete taşıyan  sporcular düşünülerek; insan bacağının baldır ile bilek arasındaki bölümünden esinlenerek oluşturuldu.
Kupanın üzerindeki desen, bisiklet turunun tarihi geçmişine de vurgu yapmak üzere manevi değeri yüksek olan  ‘Selçuklu Yıldızı’ ile süslendi. Sekiz köşesi ile iki ayrı karenin birleşiminden oluşan ve turkuaz rengini taşıyan Selçuklu Yıldızı, bütün olarak adaleti ve özgürlüğü temsil ediyor. Yıldızın her köşesi; merhamet, şefkat, sabır, doğruluk, sır tutmak, sadakat, cömertlik ve Rabbine şükretmek anlamlarını taşıyor.
Ortadoğu`da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanılan sayı biliminde, 8`in cenneti anlatan bir sembol olduğu belirtilir.  Bu anlamı ile Selçuklu Türklerinin sanat ve kültür yapısında, temel figür olarak karşımıza çıkan sekiz köşeli yıldız; İslamiyet’in sekiz esasını, bu esaslar ile ulaşılacak sekiz cennet kapısını ve sekiz cenneti simgeler.

Geçmişten günümüze, spora ve sporcuya verdiği değerle yarım asrı aşkın süredir devam eden Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun final günü sahibini bulacak kupa, her bireyin birbirine karşı saygılı ve hoşgörülü davranması; milliyet, inanç ve yaşam biçimini ayırt etmeden, bütün insanları kucaklayan duruşu açısından önem arz ediyor.

 

 


 

Tur Tanıtım Kitapçığı için tıklayınız

(ENG) Tur Tanıtım Kitapçığı için tıklayınız